Trunking, type WDK 60060
Type WDK60060CW
|Item no. 6021948
|EAN 4012196020171



Item no. / Type
6021948 / WDK60060CW
Length
2000 mm
Width
60 mm
Height
60 mm
Colour
Cream; RAL 9001
Smallest selling unit: 32 m
32m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover clips included
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover clips included
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 16 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 12 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 13 |
| Usable cross-section | 2863 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x60x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,6092 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,6092 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6023118
Partition for WDK trunking, trunking height 60 mmType
2371 60
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60060CW
2000
60
60
Cream; RAL 9001
6021948
WDK60060CW
Item no.
6021948
Length
2000
Width
60
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001


