Surge arrester V20 with integrated pre-fuse
Type V20-CF-3+1FS-300
|Item no. 5095257
|EAN 4012197504960



Item no. / Type
5095257 / V20-CF-3+1FS-300
Protection rating
IP20
Pole version
3
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester, type 2
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Integrated pre-fuse in the arrester
• Protection level < 1.5 kV
• Including a potential-free changeover contact for remote signalling
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Integrated pre-fuse in the arrester
• Protection level < 1.5 kV
• Including a potential-free changeover contact for remote signalling
Technical data
Dimensions
| Length | 75 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Height | 105 mm |
Technical data
| Pole number | 3 |
|---|---|
| Network form | Other |
| Blow-out | no |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Maximum continuous voltage (L-N) | 300 V |
| Maximum continuous voltage (N-PE) | 305 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 20 kA |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [N-PE] | 40 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 40 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 65 kA |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 240 V |
| Pole version | 3 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Residual voltage [L-N] @ 5 kA | 1 kV |
| Switching power AC | 230 V; 0,5 A |
| Switching power DC | 230 V; 0,1 A / 75 V; 0,5 A |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 50 kA eff |
| Residual voltage [L-N] @ 1 kA | 0,8 kV |
| TOV voltage [L-N] ‒ withstand mode ‒ 5 s | 337 V |
| TOV voltage [L-N] ‒ fail safe mode ‒ 120 min. | 442 V |
| Short-circuit resistant | yes |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| Torque | 4,5 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2 |
| Follow current quenching capacity (eff) [N-PE] | 100 kA |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 85 °C |
| Dimension | 300V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 2,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 35 mm² |
| FM contacts | Changeover |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 0,25 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 1,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 23 AWG |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 16 AWG |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 120 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 4 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2 AWG |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Pole version
Item no.
V20-CF-3+1FS-300
IP20
3
5095257
V20-CF-3+1FS-300
Item no.
5095257
Protection rating
IP20
Pole version
3

