Height-adjustable cassette for inspection opening, RKR, brass
Type RKR2 7M 25
|Item no. 7409104
|EAN 4012195868316



Item no. / Type
7409104 / RKR2 7M 25
Floor height, min.
105 mm
Floor height, max.
155 mm
Floor covering thickness
25 mm
Nominal size for device installation units
R7
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Height-adjustable "blank" cassette for the creation of an inspection opening of nominal size R7 in dry or wet-cleaned floors for indoor use. Only suitable for smooth floor coverings.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, 3-compartment. 2 APMT2 cover plates and 1 APMT5 cover plate can be installed. For the installation of 2 UT4 universal supports and one UT3 universal support for 7 individual installation devices with support ring/support clamp or 10 Modul 45 devices.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, 3-compartment. 2 APMT2 cover plates and 1 APMT5 cover plate can be installed. For the installation of 2 UT4 universal supports and one UT3 universal support for 7 individual installation devices with support ring/support clamp or 10 Modul 45 devices.
Technical data
Dimensions
| Length | 274 mm |
|---|---|
| Width | 274 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 105 mm |
|---|---|
| Floor height, max. | 155 mm |
| Floor covering thickness | 25 mm |
| Height-adjustment range, min. | 105 mm |
| Height-adjustment range, max. | 155 mm |
| Number of installable devices | 0 |
| Decouplable | no |
| Installation diameter | 275 |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Floor care | Wet |
| Number of mounting boxes | 3 |
| Installation depth | 105 mm |
| Cable outlet version | No cable outlet |
| Number of cable outlets | 0 |
| Device support to accept mounting boxes | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT3 / UT4 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | R7 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP00 |
| Protection rating (IP) when unused | IP44 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 5,000 N |
| Version for | Round |
| Dimension | Ø275mm |
| Material | Brass |
Environmental Data
11,9161 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 11,9161 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7400533
Mounting lid 350, nominal size R7Type
DUG 350-3 R7
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Item no.
RKR2 7M 25
105
155
25
R7
7409104
RKR2 7M 25
Item no.
7409104
Floor height, min.
105
Floor height, max.
155
Floor covering thickness
25
Nominal size for device installation units
R7
