Height-adjustable cassette for inspection opening, RKR, brass
Type RKR2 4M 20
|Item no. 7409082
|EAN 4012195868187



Item no. / Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Height-adjustable "blank" cassette for the creation of an inspection opening of nominal size R4 in dry or wet-care floors for indoor use. Only suitable for smooth floor coverings.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, two-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, two-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Technical data
Technical data
| Floor height, min. | 105 mm |
|---|---|
| Floor height, max. | 155 mm |
| Floor covering thickness | 20 mm |
| Height-adjustment range, min. | 105 mm |
| Height-adjustment range, max. | 155 mm |
| Number of installable devices | 0 |
| Decouplable | no |
| Installation diameter | 215 |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Floor care | Wet |
| Number of mounting boxes | 2 |
| Installation depth | 105 mm |
| Cable outlet version | No cable outlet |
| Number of cable outlets | 0 |
| Device support to accept mounting boxes | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT3 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | R4 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP00 |
| Protection rating (IP) when unused | IP44 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 5,000 N |
| Version for | Round |
| Dimension | Ø215mm |
| Material | Brass |
Environmental Data
8,4894 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 8,4894 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7400517
Mounting lid 350, nominal size R4Type
DUG 350-3 R4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Item no.
RKR2 4M 20
105
155
20
R4
7409082
RKR2 4M 25
105
155
25
R4
7409084
Floor covering thickness
RKR2 4M 20
Item no.
7409082
Floor height, min.
105
Floor height, max.
155
Floor covering thickness
20
Nominal size for device installation units
R4
RKR2 4M 25
Item no.
7409084
Floor height, min.
105
Floor height, max.
155
Floor covering thickness
25
Nominal size for device installation units
R4
