Cable gland, EX area, metric thread, black
Type VTEC EX M50 SW
|Item no. 2050374
|EAN 4012195316695



Item no. / Type
Thread
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
Cable gland with EU design type approval certificate for products and protection systems for use in accordance with the regulations in explosion-hazard area. Directive 2014/34/EU.
EU design type approval certificate number: BKI23ATEX0030 X.
With metric connecting thread to IEC 423.
Sealing ring of chloroprene/nitrile rubber, moulded sealing, so no connection thread sealing ring needed.
Protection IP 68 at 3 bar.
EU design type approval certificate number: BKI23ATEX0030 X.
With metric connecting thread to IEC 423.
Sealing ring of chloroprene/nitrile rubber, moulded sealing, so no connection thread sealing ring needed.
Protection IP 68 at 3 bar.
Technical data
Technical data
| Impact-resistant | no |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| Fibre-glass reinforced | no |
| explosion-proof | yes |
| Strain relief option | no |
| Protection rating | IP68 |
| Thread | M50 x 1,5 |
| For Ex zone | yes |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | no |
| With locknut | no |
| Sealing insert, multiple | no |
| Flat cable gland | no |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | no |
| For Ex zone gas | 1, 2 |
| For Ex zone dust | 21, 22 |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 50 |
| Hexagonal corner dimension | 68,5 mm |
| Sealing area D, min. | 32 mm |
| Sealing area D, max. | 38 mm |
| WAF | 60 |
| Version for | Straight |
| Thread length | 13 mm |
| Unstable torque | 17 Nm |
| Permitted temperature range, min. | -20 °C |
| Permitted temperature range, max. | 65 °C |
| Dimension | M50 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Black |
Dimensions
| Dimension G | M50 mm |
|---|---|
| Dimension L min. | 42 mm |
| Dimension L max. | 57 mm |
| Dimension L1 | 13 mm |
| Dimension L2 | 9 mm |
| Dimension E | 68,5 mm |
Environmental Data
0,4032 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,4032 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Thread
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
VTEC EX M16 SW
M16 x 1,5
no
Black
2050315
VTEC EX M20 SW
M20 x 1,5
no
Black
2050323
VTEC EX M25 SW
M25 x 1,5
no
Black
2050331
VTEC EX M32 SW
M32 x 1,5
no
Black
2050358
VTEC EX M40 SW
M40 x 1,5
no
Black
2050366
VTEC EX M50 SW
M50 x 1,5
no
Black
2050374
VTEC EX M63 SW
M63 x 1,5
no
Black
2050382
Thread
VTEC EX M16 SW
Item no.
2050315
Thread
M16 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Black
VTEC EX M20 SW
Item no.
2050323
Thread
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Black
VTEC EX M25 SW
Item no.
2050331
Thread
M25 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Black
VTEC EX M32 SW
Item no.
2050358
Thread
M32 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Black
VTEC EX M40 SW
Item no.
2050366
Thread
M40 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Black
VTEC EX M50 SW
Item no.
2050374
Thread
M50 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Black
VTEC EX M63 SW
Item no.
2050382
Thread
M63 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Black
