Quick-Pipe®, pure white
Type 2953 M16 RW
|Item no. 2153960
|EAN 4012195538578



Item no. / Type
Length
Size
Smallest selling unit: 50 m
50m
m
Description
Open plastic Quick-Pipe® pipe for surface-mounted routing of cables in interiors and protected outdoor areas. Mounting on wall and ceiling with Quick clip, proQuick clip and Multi-Quick clip. Toolless closing and opening through turning in the clip. Can be used in a temperature range of –25 to +60 °C.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Dimension t | 1,2 mm |
| Dimension C | 8.2 mm |
| Dimension D | 15,6 mm |
Technical data
| Halogen-free | no |
|---|---|
| Size | M16 |
| Flame-resistant version | no |
| Classification code | 0 |
| Concealed | no |
| Surface-mounted | yes |
| Concrete installation | no |
| Machines and system installation | yes |
| Underfloor installation (screed) | no |
| Installation outdoors | no |
| Installation on wood | yes |
| Installation in the earth | no |
| With sleeve | no |
| Permitted temperature range, min. | -25 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | M16 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
0,1786 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1786 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
3000 MMS M16 RW
2154091
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 2154091
Quick pipe connecting sleeve, pure whiteType
3000 MMS M16 RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 2154062
90° Quick pipe bend, pure whiteType
3000 BMS M16 RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Size
Item no.
2953 M16 RW
2000
M16
2153960
2953 M20 RW
2000
M20
2153963
2953 M25 RW
2000
M25
2153966
2953 M32 RW
2000
M32
2153969
Size
2953 M16 RW
Item no.
2153960
Length
2000
Size
M16
2953 M20 RW
Item no.
2153963
Length
2000
Size
M20
2953 M25 RW
Item no.
2153966
Length
2000
Size
M25
2953 M32 RW
Item no.
2153969
Length
2000
Size
M32



