Clamp clip, single, FT plastic pressure trough
Type 2056F 28 FT
|Item no. 1169289
|EAN 4012195070818



Item no. / Type
1169289 / 2056F 28 FT
Max. Tightening torque
3 Nm
Clamping range D, min.
22 mm
Clamping range D, max.
28 mm
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Suitable for flat, bracket and U irons of 4–12 mm material thickness.
Clip and bolt made of hot-dip galvanised steel.
Polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
Version with welding and/or locknuts for use under difficult circumstances and for shake protection on request.
Clip and bolt made of hot-dip galvanised steel.
Polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
Version with welding and/or locknuts for use under difficult circumstances and for shake protection on request.
Technical data
Technical data
| For pipe diameter, min. | 25 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, max. | 25 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | yes |
| With plastic trough | yes |
| With metal trough | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | hot galvanised |
| Material addition | Steel |
| Max. Tightening torque | 3 Nm |
| Mounting type | Flat profile |
| for 1 cable H | 60 mm |
| for 1 cable L | 34 |
| for 2 cable H | 90 mm |
| for 2 cable L | 47 mm |
| for 3 cable L | 47 mm |
| for 3 cable H | 120 mm |
| Clamping range D, min. | 22 mm |
| Clamping range D, max. | 28 mm |
| Dimension | 22-28mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 34 mm |
|---|---|
| Dimension A | 23 mm |
| Dimension B | 33 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension t | 2 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension x | 5 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
| Dimension E | 13 mm |
Environmental Data
0,1199 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1199 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056F 28 FT
3
22
28
1169289
2056F 28 FT
Item no.
1169289
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
