USB charging device
Type MTG-2UC QC RW1
|Item no. 6105310
|EAN 4012197449445



Item no. / Type
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
USB charging device with USB Type-A and Type-C sockets for one to two mobile devices (e.g. mobile telephones or tablets). Suitable for installation in Rapid 45 device installation ducts, Rapid 80 device installation ducts, service poles and underfloor systems for indoor application.
Technical data
Dimensions
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Hinged cover | no |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| Strain relief option | no |
| Protection rating | IP20 |
| Support ring | no |
| With dust protection | no |
| With printed label | no |
| Lamp-wire connector | no |
| Depth | 45 mm |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Combination | Basic element with central cover plate |
| Use | USB |
| Fastening type | Lock |
| Dimension | 45x45x42 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Colour
Item no.
MTG-2UC QC RW1
Pure white; RAL 9010
6105310
MTG-2UC QC SWGR1
Black-grey; RAL 7021
6105312
MTG-2UC QC AL1
Aluminium painted
6105314
MTG-2UC2.1 RW1
Pure white; RAL 9010
6105300
MTG-2UC2.1 SWGR1
Black-grey; RAL 7021
6105302
Colour
MTG-2UC QC RW1
Item no.
6105310
Colour
Pure white; RAL 9010
MTG-2UC QC SWGR1
Item no.
6105312
Colour
Black-grey; RAL 7021
MTG-2UC QC AL1
Item no.
6105314
Colour
Aluminium painted
MTG-2UC2.1 RW1
Item no.
6105300
Colour
Pure white; RAL 9010
MTG-2UC2.1 SWGR1
Item no.
6105302
Colour
Black-grey; RAL 7021
