Surge arrester V10 – Mini
Type V10-3+1+FS-300-M
|Item no. 5094946
|EAN 4012197504922



Item no. / Type
5094946 / V10-3+1+FS-300-M
Protection rating
IP20
Pole version
3+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protective device, compact module, type 2+3
• Surge protection in the smallest of spaces, e.g. in AC charging stations
• Discharge capacity up to 20kA (L-N) and 40kA (N-PE)
• Integrated 3+1-solution for TN and TT network systems with a 35 mm module width
• Including thermal and dynamic cut-off unit and visual funtion display
• Easy and quick installation thanks to FastOn connection terminals
• Wiring set (5089657 – WS-V10-3+1) available
• Including a potential-free break contact for remote signalling
• Surge protection in the smallest of spaces, e.g. in AC charging stations
• Discharge capacity up to 20kA (L-N) and 40kA (N-PE)
• Integrated 3+1-solution for TN and TT network systems with a 35 mm module width
• Including thermal and dynamic cut-off unit and visual funtion display
• Easy and quick installation thanks to FastOn connection terminals
• Wiring set (5089657 – WS-V10-3+1) available
• Including a potential-free break contact for remote signalling
Technical data
Dimensions
| Length | 38 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 76 mm |
Technical data
| Network form | All |
|---|---|
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Maximum continuous voltage (L-N) | 300 V |
| Maximum continuous voltage (N-PE) | 255 V |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 20 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 40 kA |
| Remote signalling | yes |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 240 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 10 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Max. mains-side overcurrent protection | 63 A gG |
| Switching power AC | 250V / 1A ; 125V / 1A |
| Switching power DC | 48V / 0,5A; 24V / 0,5A; 12V / 0,5A |
| TOV voltage [L-N] ‒ withstand mode ‒ 5 s | 337 V |
| TOV voltage [L-N] ‒ fail safe mode ‒ 120 min. | 442 V |
| TOV voltage [N-PE] ‒ withstand mode ‒ 200 ms | 1200 V |
| Minimum distance | 0 mm |
| Version for | 3+NPE |
| DC network form | no |
| IT network form | no |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | no |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Other network form | no |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 32 A |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Follow current quenching capacity (eff) [N-PE] | 0,1 kA |
| Maximum back-up fuse | 63 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 85 °C |
| Dimension | 300V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| FM contacts | NC contact |
|---|---|
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 1,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 16 AWG |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 60 kA |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 10 mm² |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Pole version
Item no.
V10-3+1+FS-300-M
IP20
3+N/PE
5094946
V10-3+1+FS-300-M
Item no.
5094946
Protection rating
IP20
Pole version
3+N/PE

