Electrogalvanised steel pipe, with thread
Type SM16W G
|Item no. 2046861
|EAN 4012195924852



Item no. / Type
Dimension L
Thread
Dimension t
Dimension D
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe according to EN 61386-1 with threaded ends to EN 60423 for mechanical protection of cables.
With burr-free inner wall. One coupling is already screwed onto each pipe.
With burr-free inner wall. One coupling is already screwed onto each pipe.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1,3 mm |
| Dimension m (mm) | M16 |
| Dimension l | 13 mm |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Thread | M16x1,5 |
|---|---|
| Polished surface | no |
| Classification code | 55571 |
| Pipe version | Rigid with thread |
| Concealed | yes |
| Surface-mounted | yes |
| Concrete installation | yes |
| Machines and system installation | no |
| Underfloor installation (bitumen, hot asphalt) | yes |
| Underfloor installation (screed) | yes |
| Installation outdoors | no |
| Installation on wood | yes |
| Cavity wall installation | yes |
| Installation in the earth | no |
| With sleeve | yes |
| External diameter | 16 mm |
| Brushed surface | no |
| Permitted temperature range, min. | -45 °C |
| Permitted temperature range, max. | 400 °C |
| Dimension | M16x1,3,3000 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Connection 1, installation pipe | Sleeve |
| Connection 2, installation pipe | External thread (metric) |
Environmental Data
1,1227 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,1227 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
129 TB M16
2047812
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 2047812
Pipe end cap, splittable, metric, light greyType
129 TB M16
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Thread
Dimension t
Dimension D
Item no.
SM16W G
3000
M16x1,5
1,3
16
2046861
SM20W G
3000
M20x1,5
1,5
20
2046862
SM25W G
3000
M25x1,5
1,5
25
2046863
SM32W G
3000
M32x1,5
1,5
32
2046864
SM40W G
3000
M40x1,5
1,5
40
2046865
SM50W G
3000
M50x1,5
1,5
50
2046866
SM63W G
3000
M63x1,5
1,7
63
2046867
Thread
Dimension t
Dimension D
SM16W G
Item no.
2046861
Dimension L
3000
Thread
M16x1,5
Dimension t
1,3
Dimension D
16
SM20W G
Item no.
2046862
Dimension L
3000
Thread
M20x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
20
SM25W G
Item no.
2046863
Dimension L
3000
Thread
M25x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
25
SM32W G
Item no.
2046864
Dimension L
3000
Thread
M32x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
32
SM40W G
Item no.
2046865
Dimension L
3000
Thread
M40x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
40
SM50W G
Item no.
2046866
Dimension L
3000
Thread
M50x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
50
SM63W G
Item no.
2046867
Dimension L
3000
Thread
M63x1,5
Dimension t
1,7
Dimension D
63





