Cable and pipe spacer clip 732 with threaded connection
Type 732 24 GTP
|Item no. 1360248
|EAN 4012195115090



Item no. / Type
Material thickness
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Mounting with screw-in spacer clips. Spacer clips and screw-in spacer clips are available in various materials: in V2A stainless steel, in electrogalvanised, hot-dip galvanised steel or in aluminium. Fastening can take place with bolt ties or angler anchors and Sprint screws.
Depending on the design, the clips can be "shot" using a bolt-firing tool or nail device.
Depending on the design, the clips can be "shot" using a bolt-firing tool or nail device.
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Dimension A | 50 mm |
| Dimension B | 38 mm |
| Dimension b1 | 8 mm |
| Dimension x | 2 mm |
| Dimension t1 (mm) | 1 |
| Dimension t2 (mm) | 1,25 |
Technical data
| Material thickness | 1 mm |
|---|---|
| For diameter | 22-24 |
| Hole size | M6 |
| Halogen-free | yes |
| Size | PG16 |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | yes |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Bolt | M5 x 12 |
| Distance to the wall | yes |
| Version for | Closed |
| Fastening type | Threaded connection |
| Clamping range D, min. | 22 mm |
| Clamping range D, max. | 24 mm |
| Dimension | 22-24mm |
| Surface | Electrogalvanised, transparently-passivated |
| Material | Steel |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Material thickness
Hole size
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Surface
Material
Item no.
732 6 GTP
1
M6
5
6
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360051
732 8 GTP
1
M6
7
8
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360086
732 15 GTP
1
M6
13,5
15
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360159
732 18 GTP
1
M6
16,5
18
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360183
732 24 GTP
1
M6
22
24
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360248
732 38 GTP
1,5
M6
36
38
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360388
732 42 GTP
1,5
M6
40
42
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360426
732 60 GTP
1,5
M6
58
60
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360604
732 63 GTP
1,5
M6
61
63
Electrogalvanised, transparently-passivated
Steel
1360639
Material thickness
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
732 6 GTP
Item no.
1360051
Material thickness
1
Hole size
M6
Clamping range D, min.
5
Clamping range D, max.
6
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 8 GTP
Item no.
1360086
Material thickness
1
Hole size
M6
Clamping range D, min.
7
Clamping range D, max.
8
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 15 GTP
Item no.
1360159
Material thickness
1
Hole size
M6
Clamping range D, min.
13,5
Clamping range D, max.
15
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 18 GTP
Item no.
1360183
Material thickness
1
Hole size
M6
Clamping range D, min.
16,5
Clamping range D, max.
18
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 24 GTP
Item no.
1360248
Material thickness
1
Hole size
M6
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
24
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 38 GTP
Item no.
1360388
Material thickness
1,5
Hole size
M6
Clamping range D, min.
36
Clamping range D, max.
38
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 42 GTP
Item no.
1360426
Material thickness
1,5
Hole size
M6
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
42
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 60 GTP
Item no.
1360604
Material thickness
1,5
Hole size
M6
Clamping range D, min.
58
Clamping range D, max.
60
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel
732 63 GTP
Item no.
1360639
Material thickness
1,5
Hole size
M6
Clamping range D, min.
61
Clamping range D, max.
63
Surface
Electrogalvanised, transparently-passivated
Material
Steel


