Push-fit anchor for Quick clip, type 2957
Type 910 STQS 6x26
|Item no. 2351650
|EAN 4012195931935



Item no. / Type
2351650 / 910 STQS 6x26
Length
26 mm
Diameter
6 mm
Drill hole diameter, min.
6 mm
Drill hole depth
30 mm
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Push-fit anchor suitable for Quick clip, type 2957. The anchor is fixed to the Quick clip by a locking mechanism. Suitable for rapid mounting in concrete walls and masonry.
The anchor is pushed into the hole until the clip makes contact with the surface.
The anchor is pushed into the hole until the clip makes contact with the surface.
Technical data
Dimensions
| Length | 26 mm |
|---|---|
| Dimension L | 26 mm |
Technical data
| Diameter | 6 mm |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| With bolts | no |
| Suitable for hexagonal wood screw | no |
| Suitable for fastening with cable ties | no |
| Version for | Push-fit anchor |
| Drill hole diameter, min. | 6 mm |
| Drill hole depth | 30 mm |
| Dimension | 6x26mm |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
0,0061 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0061 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Diameter
Drill hole diameter, min.
Drill hole depth
Item no.
910 STQS 6x26
26
6
6
30
2351650
910 STQS 6x26
Item no.
2351650
Length
26
Diameter
6
Drill hole diameter, min.
6
Drill hole depth
30

